HALKIM NE DERSE O

Düzköy Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Musa Öztürk, 4 yılda Düzköy'e önemli ................................

HALKIM NE DERSE O Siyaset

Düzköy Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Musa Öztürk, 4 yılda Düzköy'e önemli yatırımlar kazandırdıklarını belirterek gelecek dönem için belediye başkanlığına adaylık sinyali verdi. Hizmet ettiği dönemde yaptıklarını ve yapamadıkları samimi bir şekilde anlatan Öztürk, 2019 yılının Mart ayında yapılacak Belediye Başkanlığı Seçimi’ne adaylığı konusunda yeşil ışık olmasa bile sarı ışık yaktı.  

 İLÇEDE İKTİDAR BÜYÜKŞEHİRDE MUHALEFET OLMADIK, İŞİMİZİ YAPTIK 4 yıllık Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görev sürecinde Musa Öztürk neler yaptı? Gururla yürüttüğüm Düzköy Trabzon Büyükşehir Meclis Üyeliğim süresinde 4 yıl boyunca Düzköy Belediye’sinde iktidar, Büyükşehir Belediyesi’nde ise muhalefet gibi davranmadım. Her koşulda ve her platformda güzide ilçem için yatırım konusunu üst düzeyde tutup Düzköy’ü geliştirmek için çaba sarf ettim. Önceliğim her zaman bu ilçenin sorunlarını göz önünde tutmak oldu. Çözüm arayışları konusunda da “ne yapabiliriz” sorusunun cevabını aradım. Keza AK Parti’nin Trabzon’da belediye başkanlığını alamadığı tek ilçenin Düzköy olmasına rağmen buraya yatırımlar yapıldığını ve bunun için de her fırsatta öncü olduğumu bilmenizi isterim. Bu süreçte sizi en fazla ne yaraladı? Bu noktada şahsım adına her koşulda zorluklarla mücadele edip Büyükşehir'den Düzköy’ümüze aksamalı da olsa hizmet getirmeye uğraşıyoruz. Ancak burası Türkiye... Burada siyaset, doğruluğun ve dürüstlüğün önüne geçiyor. Bunu görmek benim canımı acıtıyor. Ancak her türlü zorluğa rağmen hizmet aşkıyla yolumuza devam etmeye özen gösteriyoruz. Vatandaşın tepkisi ne oluyor? Hizmetler noktasında ilçemize her geldiğimde insanlar seçilmiş olduğumdan yaptığımın ya da yapmadığımın hesabını soruyor. Aldığım bu uyarıların ardından hiç çekinmeden bu konunun ilgilendirdiği mevki ve makamlara giderek bu ilçenin hakkını her platformda savundum. Nasıl ki seçilmiş bir kişi olduğumdan dolayı halk bana yapılanın da yapılmayanında hesabını soruyor, ben de yetkili olan kişilere halkımızı bilgilendirme adına hesabını sorarım. İlçenin genel anlamda sorunları neler? Ya da söz verilmesine rağmen bir türlü başlatılmayan projeleriniz var mı? SORUNLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR İlçemizdeki sorunların ardı arkası kesilmiyor. Bazı bölgelerimiz aşırı derecede mağduriyetlik yaşıyor. Düzköy Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yol ağı üzerinde bir ilçe olmasına rağmen büyükşehir yol ağında kalan yolların yapılmadığı görülmekte. Vatandaş evine dahi gidemiyorsa hatta ben bile halen evime gidemiyorsam, burada bir sıkıntı var demektir. Belediyeler İŞKUR’dan işçi alıyor ama gel gör ki fakiri, ihtiyacı olanı değil de maddi durumu yerinde olanı yandaş kişileri işe alıyor. Bu benim kanıma dokunuyor.

 PROJELERİN NEREDEYSE TAMAMI BEKLEMEDE Düzköy Merkez Atık Su ve Kanalizasyon Projesi, Düzköy için önem arz eden, Çayırbağı ve diğer mahallelerimizde olan su projeleri, Çalköy Kuzu Gölü Su Havzası Baraj Yapımı Projesi, Hırsafa Gölet Projesi,  bir de Honefter Gölet Projesi ile Küçüktepeköy, Aykut, Gökçeler, Taşocağı, Çiğdemli, Çalköy Alazlı ve Gürgendağ’ın kanalizasyon projeleri... Bunların ve benzer projelerin kimisi onaylandı kimisi beklemede. Ancak bunlarda neden bir gelişmenin olmadığını yetkililere sormadan da geçemeyeceğim. Şahsım olarak bunların cevabını Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ve her platformda aradım. Tabii ki bunların yapılması için birinci muhatabımız iktidar; yani Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve dolayısıyla da başkanı Sayın Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’dur. Bu projelerimizi son yılımızda yani 5. yılda mı yapacak merak ediyorum.

EŞİT HİZMET HAKKINI İSTİYORUZ Farklı siyasi düşüncede olanların hizmet ve iş alamadığını üzülerek görüyorum. Ancak hepimiz bu ülkeye vergi verdiğinden eşit seviyede hizmet almamız gerektiğini düşünüyorum. Bazı bölgelerimize siyasi düşüncelerinden dolayı önemli olan su, yol, kanalizasyon ve diğer sosyal hizmetleri getirmekte sorunlar yaşıyoruz. GÖNLÜ RAHAT MI, BİLMİYORUM Büyükşehir Belediyesi’nin Düzköy’e yeteri kadar ilgi göstermediğini, gösterse de aksak çalıştığını dile getiriyorsunuz... Bu konuda başka eklemek istediğiniz bir şey var mı? Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımıza sesleniyorum. Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla kendisinde sorun olmadığını düşünüyorum. Ancak alt kademelerde sorun yaşandığını ve bunun da giderilmesi gerektiğini biliyorum.  Bir an önce bu insanların vergilerini verip buralarda yaşadıklarının hatırlanmasını arzu ediyorum.  Ben dâhil birçok mahallemizdeki vatandaşlarımız evine giremiyor. Bu insanlar bir kabahat mi işledi? “Bu yıl yaptık”, “yapıyoruz”, “yapacağız” diye diye bu insanlar yıllardır kandırılıyor. Öyle görünüyor ki kandırılmaya da devam edilecek. Bazı bölgelerimize söz almamıza rağmen yatırımlar hiç gitmiyor ya da gecikmeli gidiyor... Bu konuda da ben üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum. Benim görevim Düzköyümüzün bu sorunlarını Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşımak ve yapılması için takip etmektir. Gerekenlerin yapılmasını bekliyoruz

 ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM Kendinizi bu süreç içerisinde başarılı buluyor musunuz? Düzköy’ün merkezi başta olmak üzere, tüm mahallelerimizde her sorunu Büyükşehir Meclisi’nde tartışmaya açarak hizmet almayı amaçladım. Bunda da başarılı olduğuma inanıyorum. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin her oturumunda söz alarak bölgemizin sorunlarını dile getirdim. İstemezsen yatırım alamazsın. Biz istedik, projelerimizi anlattık ve Haçkalı Baba Yayla Yolu ve Çal Mağara Yolu başta olmak üzere diğer yollarımızın da asfalt beton yapılması için önemli mücadeleler verdik. Bazen başarılı olduk,  bazen elimizde olmayarak başarılı olamadık. Ama mücadele ediyorum; görevimin sonuna kadar da mücadelemi sürdüreceğim. Bunları yaparken zaman zaman çizmemi giyerek bu çalışmalara severek destek oldum. Amacım Düzköy’ümüzün merkezine ve tüm mahallelerimize gittiğimiz zaman halkımızın yüzünün gülmesini görmektir.

BİZİM PROJELERİMİZ BİTMEZ Ne gibi projeleriniz var? 4 yılda neler yaptığımızı vatandaşımız çok iyi biliyor. Düzköy’ümüz için önemli olan itfaiyenin kurulmasında ve mezbaha, çocuk parkları, birçok sosyal tesis ve su kanalizasyon ve yollar kazandırmakta ciddi uğraşlarımız olmuştur. Kimisi tamamlandı kimisinin yapımı için de uğraş vermeye devam ediyoruz.

ÇAL MAĞARASI BİZİM ÖNCELİĞİMİZDİR Peki, Düzköy ahalisi bu yaptıklarınızdan haberdar mı? Özellikle de en fazla hangi konu üzerine yoğunlaşıyorsunuz? Halkımız nereye ne yaptığımızı ve ne yapmak istediğimizi biliyor. Bu hizmetlerimiz arasında, 30 Mart 2014’ten beri en fazla üzerinde durduğum konu turizmdir. Dünyaca ünlü Çal Mağara’mızın durumu ve yolu çok kötü durumdaydı. Her vesilede burasını turizme kazandırmak için olağandışı çaba sarf ediyorum ve etmeye de devam edeceğim. Çal Mağarası’nın öncelikle yolunun yapılması gerekiyordu. Biz de işe yoldan başladık. Bu vesile ile bunun yapımında emeği geçen öncelikle Düzköy Belediyemize ve çalışan personel arkadaşlarımıza, Ortahisar Belediye Başkanımız ile yönetimine ve çalışan arkadaşlarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve yönetimi ile çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Daha yolun başındayız mücadeleye devam edeceğiz. Son dönemlerde Şahinkaya’nın ismini bir hayli duymaya başladık. Bu konuda neler planlıyorsunuz? Çal Mağaramızın hemen yanında bulunan Şahinkaya’mız ve mesire alanımız, diğer mahallelerimizde ve yaylalarımızda olan turistik yerlerimizi de bir bütün olarak turizme kazandırmaya uğraş verdik; vermeye de devam edeceğiz. Bir de Çal Çeşmeler Mahallesi var... Son düzenlemelerle bir hayli yol kat edildi. Neler söylemek istersiniz? Çal Çeşmeler’de bulunan park alanı, düğün salonu ve sosyal tesisimizin halkımızla beraber yeniden düzenlenerek yapılmasına karar verdik. Alt parkesini Düzköy Belediyemizle beraber yaptık. Üst yapımını İstanbul Beylikdüzü Belediyemiz ile beraber yaptık... Bu vesile ile öncelikle İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ve yönetimine, değerli dostum Müslim Akülker kardeşime sonsuz teşekkür ediyorum. Düzköy Belediyemize ve personeline, iş adamlarımıza, Başkanımız Ali Türen Öztürk’e de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eski Çalköy Belediye Başkanımız Rahmetli Hayri Samasti ve Çeşmeler halkına böyle bir yeri Çalköyümüze kazandırdıklarından dolayı minnettar olduğumuzu ifade ediyorum. Hayri Samasti Başkanımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Biz de engellemeler olmasına rağmen gerekeni yaptık; yapmaya da devam edeceğiz.

FIRSAT VERİLMEDİ Mevcut Düzköy belediye Başkanı hakkında açıklamalarda bulunacak mısınız? Kendisini eleştirdiğiniz noktalar var mıdır? Düzköy Belediye Meclisi’nde gerekli idari yönetim olmadığından dolayı evinde karar verenler ve icraata geçirenleri halk zaten görüyor. Meclis toplantılarına, formalite olarak bakılıp sadece prosedür gereği olması sebebiyle zaman zaman katılmıyorum. Çünkü Belediye ve Meclis bir kurum olarak idare edilmiyor. Beni buraya yeterince tanımadan bu onurlu görevi layık görerek seçen partime, partililerime, örgütümüze ve Düzköy halkına sonsuz teşekkürlerimle minnettar olduğumu ifade ediyorum Düzköy halkı  beni  kimseye kul ya da köle olayım diye seçmedi.. İlk yıl görevimi sağlıklı yaptım. Ardından yapmaya fırsat verilmedi. Her vesilede önümüz kesildi. Ama bunları halkımız görüyor ve biliyor. Ben pes eden birisi değilim. Olmadım ve asla da olmayacağım. Halk bize ne görev verirse sonuna kadar mücadele edeceğimi beyan ediyorum.

YANLIŞLAR DOĞRU OLARAK KARŞIMIZA ÇIKAMAZ Düzköy'de verimli olmamamın sebebi orayı idare eden kişidir. Yanlışı kimse doğru olarak karşımıza çıkartamaz. Bu benim partimden olsa bile yanlışını söylerim. 30 Mart 2014’te seçildiğimizden bu tarafa görev yapmamam için elinden geleni yapan kişileri de kendileriyle baş başa bırakıyorum. Bizim fikrimiz dikkate alınmış olsaydı şu anda Düzköy Belediyemiz çok farklı bir konumda olurdu..

 HESABI HALK SORACAKTIR Bir meclis üyesi olarak yaptığım çalışmalarda ciddi manada başarılı olduğumu Düzköy halkımız biliyor da belediyeyi idare eden kişi maalesef bilmiyor. Halkımız bir gün idare edenlere mutlaka ne yaptın diye hesap sorup değerlendirme yapacaktır. Hesap vermeden kimsenin bir yere gidemeyeceğini de görecektir. Birileri bizi dışlamayı seçmiştir. Ben hiç kimseye kırgın veya dargın değilim. Sadece seçildikten sonra yeterince görevini yapamayan kişilere karşıyım. Tüm il teşkilatımıza, ilçe teşkilatımıza, örgütümüze, bana desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen çok değerli Düzköy halkımıza minnettarım ve teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki dönemde aday olacak mısınız? Bize görev verdiler, Meclis’te 4 yıl içerisinde görevimizi en iyi şekilde yaptık. Kalan sürede de öyle yapacağım. Şimdi belediye başkanlığı için partimiz partililerimiz örgütümüz ve halkımız bana güvenir ve görev verirse onu da en iyi şekilde yaparım. Milletimize hayır demek olmaz. Ama şu an için kesin bir karar vermiş değilim.

 

karadenizdesonnokta

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar